skip to Main Content

Steelbacks silverware

FIRST TEAM

MINOR COUNTIES CHAMPIONSHIP

Winners: 1899 (shared), 1900 (shared), 1903, 1904

GILLETTE CUP

Winners: 1976

Finalists: 1979

NATWEST BANK TROPHY

Winners: 1992

Finalists: 1981, 1987, 1990, 1995

BENSON AND HEDGES CUP

Winners: 1980

Finalists: 1987, 1996

COUNTY CHAMPIONSHIP

Runners-up: 1912, 1957, 1965, 1976

Champions: Division 2, 2000 (PPP Healthcare)

Promoted: Division 2, 2003 (Frizzell), 2013 (LV=), 2019 (Specsavers)

NATWEST PRO40

Runners-up: 2006

NATWEST T20 BLAST

Winners: 2013, 2016

Runners-up: 2015

SECOND XI

CHAMPIONSHIP

Winners 1960, 1998

Runners-up 1959, 1963, 1971, 1992, 1995, 1996

TROPHY

Winners 1986, 1998

Runners-up 1992

ACADEMY (COLTS) XI

Northamptonshire League

Winners: 1986, 1988, 1991 (shared), 1993, 1995, 2004, 2005, 2008

COUNTY CAPS

1947V. Broderick, A.W. Childs-Clarke, C.B. Clarke, K. Fiddling, J. Webste
1948A.E. Nutter, N. Oldfield
1949F.R. Brown, R.W. Clarke, R.G. Garlick
1950L. Livingston
1951F. Jakeman
1952D.W. Barrick, G.E. Tribe
1953E. Davis
1954K.V. Andrew, S. Starkie, F.H Tyson
1955A.P. Arnold, R.Subba Row
1956J.S. Manning, B.L.Reynolds
1957M.H.J. Allen
1960L.A. Johnson, M.E.J.C. Norman
1961J.D.F. Larter, A. Lightfoot
1962B.S. Crump, R.M. Prideaux, P.D. Watts, P.J. Watts
1963C. Milburn
1964M.E. Scott
1965D.S. Steele
1966H. Sully
1967Mustaq Mohammed
1969H.M. Ackerman
1971P. Willey
1972B.S. Bedi, R.M.H. Cottam, J.C.J. Dye
1973G. Sharp
1974R.T Virgin
1975G. Cook, Sarfraz Nawaz
1976A Hodgson, W. Larkins
1978B.J. Griffiths, A.J. Lamb, T.M. Lamb, T.J. Yardley
1979R.G. Williams
1984R.J. Boyd-Moss, N.A. Mallender
1985R.J. Bailey
1986D.J. Capel, R.A. Harper, D.J. Wild
1987N.G.B Cook, W.W. Davis, D. Ripley, A Walker
1990C.E.L. Ambrose, N.A. Felton, A. Fordham, M.A. Robinson
1991J.G. Thomas
1992K.M. Curran, J.P. Taylor
1994M.B. Loye, A.L. Penberthy
1995A. Kumble, R.R. Montgomerie, R.J. Warren
1999M.L. Hayden, D.E. Malcolm, D.J.G. Sales, G.P. Swann
2000J.F. Brown, D.M. Cousins
2001M.E.K Hussey
2003T.M.B. Bailey, J.W. Cook, P.A.Jaques, A. Nel
2005U Afzaal, B.J. Phillips
2006L. Klusener, M.S. Panesar
2007S.D Peters
2008R. A. White, N. Boje
2009J.J van der Wath, A.J Hall, D.S Lucas
2011J.D Middlebrook, N.J O’Brien
2012J.A Brooks, A.G Wakely
2013K.J Coetzer, S.P Crook, D.J Willey
2015M.Azharullah
2016R.K Kleinveldt, B.M Duckett
2017R.I Newton, R.E Levi, D. Murphy
2018J.J Cobb, B.W Sanderson
2019R.I Keogh, A.M Rossington
Back To Top